Alzheimer Sosyal Yaşam Merkezi hizmete açıldı

ABB, başlangıç, erken ve orta dönem alzheimer ile demans hastalarına ücretsiz hizmet verecek ‘Alzheimer Sosyal Yaşam Merkezi’ni açtı. Yenimahalle’nin Demet Mahallesi Cemre Parkı’nda açılan merkezde, 20’şer kişiden oluşan iki grup halinde zihinsel, fiziksel ve psikomotor aktiviteleri gerçekleştirilecek. Alzheimer yakınları olanlar, ücretsiz verilecek hizmetten yararlanmak için alzheimerhizmeti.ankara.bel.tr adresi üzerinden başvuru yapabilecek. Rehberlik ve danışmanlık hizmetinin de verileceği merkezde hasta yakınlarının zorlu hasta bakım sürecinde desteklenerek, rahatlamaları sağlanacak.

AMAÇ YAŞAM STANDARDINI YÜKSELTMEK

Merkezden sağlık kurumları tarafından alzheimer ve demans hastalığı tanısı konmuş, hastalığın başlangıç, erken orta dönemlerinde olan, günlük yaşam aktivitelerini sürdürebilen, yemeğini kendi başına yiyebilen, kıyafetlerini kendi başına giyebilen, tuvalet ve kişisel temizliğini kendi yapabilen hastalar yararlanabilecek. Hastaların yaşam standartlarını iyileştirmek, günlük işlerinde yardımcı olmak amacıyla hizmet verecek merkezde; alzheimer hastalarının yaşam ortamından ayrılmadan gün içerisinde merkezde yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirmesi, hastanın gereksinimlerinin karşılanması, böylece hastaya bakım veren hasta yakının yükünün azaltılması, hastaya ve yakınına bir mola imkânı verilmesi planlanıyor.

Merkezde hastalarla birlikte; sesleri ayırt etme, hafıza kartları, bulmaca çözme gibi zihinsel aktivitelerin yanı sıra düğme dikme, ipe boncuk dizme gibi psikomotor aktiviteler gerçekleştirilecek. Merkezde fiziksel aktivite olarak bedensel egzersiz ve yürüyüş saatleri de olacak.