“Yoksulluk ve Fukaralık Politikalarına Dur!”

“Yoksulluk ve Fukaralık Politikalarına Dur” sloganı ile 7 bölgede 7 eylem planı hazırlayan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ikinci durağı olan Saraçlar Caddesi düzenledikleri eylemle zamlara tepki gösterdiler. Yürüyüşlerine Isparta’da başladıklarını ve ikincisini Edirne’de gerçekleştirdiklerini ifade eden Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık; “ ‘Yoksulluk ve Fukaralık Politikalarına Dur’ eylemleri tüm bölgeleri kapsayacak şekilde Edirne’den Ardahan’a kadar sürecek” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu “Yoksulluk ve Fukaralık Politikalarına Dur” sloganı ile başlayan “7 Bölgede 7 Eylem” planının çerçevesinde sendika üyeleri Isparta’dan sonra Edirne’de bir araya gelerek eylem yaptı. Yürüyüşlerine Isparta’da başladıklarını ve ikincisini Edirne’de gerçekleştirdiğini ifade eden Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Yoksulluk ve Fukaralık Politikalarına Dur” eylemlerinin tüm bölgeleri kapsayacak şekilde Edirne’den Ardahan’a kadar süreceğini söyledi. Balık yaptığı açıklamada; “Gıda, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, kamu emekçilerinin yetersiz zamları gibi hayatımızın her alanında artık sorunlar almış başını gitmiştir. Akaryakıt fiyatlarına son altmış günde onlarca kez zam geldi, konuşmamı hazırlarken mazotu 18 lira olarak yazdık, sabah uyandığımızda mazot 20 lira olduğunu gördük. Şu anda tarım ile uğraşanlar mağdur edilmiş durumda. Ülkemizin her tarafında üreticiler mağdur edilmiş durumda, yurttaşlarımız arabalarına akaryakıt koyamaz duruma gelmiştir. Başta akaryakıt zamları olmak üzere yapılan bu zamların geri alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Açlık sınırını asgari ücretin üzerinde olduğunu vurgulayan Balık;  “Bugün açlık sınırı asgari ücretin üzerindedir. Yoksulluk sınırı bin 307 lira artmış ve 16 bin 320 lirayı geçmiştir. Konfederasyonumuzun yaptığı gıda araştırmalarda aylık yüzde 14,1 yıllık yüzde 91 artış yaşanmıştır. Bu artış maaşlara yansıdı mı? Yıllık yağ fiyatındaki artış 62,8. Süt üretimindeki artış yüzde 51 üretici firmalar vatandaşın sütünü alırken yüzde 51 oranında bir artış yaptılar mı? Vatandaş üretirken ucuza alırken pahalıya alıyor” diye konuştu.

Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri Mehmet Koç ise yaptığı açıklamada, akaryakıta gelen zamlar ile birlikte hayat pahalılığın daha da arttığını belirtti. Koç; “Ekonomik çarkın dönmesinde en aktif rolü oynayan akaryakıt fiyatları artıkça hayat pahalılığı artmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı. Birleşik Kamu İş Edirne İl Temsilcisi Nedim Zobar, yanlış ekonomik politikalarına her geçen gün artan enflasyon oranlarına dur demek için bir araya geldiklerini belirtti. Vatandaşların enflasyon karşında ezilmelerini istemediklerini belirtti.

Düzenlenen eyleme Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve Sendika Genel Sekreteri Mehmet Koç’un yanı sıra Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve vatandaşlar katılım sağladı