Savaşta 7. gün | Müzakerelerden olumlu haber gelmedi, çatışmalar sürüyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı 6. gününü de geride bıraktı. Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmalar devam ederken başlayan müzakere görüşmelerinden henüz olumlu bir haber gelmedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri hareket 7. gününde devam ediyor. Rusya, Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti olan Harkov’da bölge yönetim binasını bombaladı. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’nın hedeflerine ulaşana kadar Ukrayna’daki operasyonunu sürdüreceğini söyledi.

Öte yandan Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna’nın soykırım iddialarını gündemine aldı. Divan, Ukrayna’da çatışmaların şiddetlenmesi nedeniyle 7-8 Mart tarihlerindeki duruşmalarda Ukrayna’nın iddialarının ele alınacağını duyurdu. Açıklamada, Birleşmiş Milletlerin yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’nda Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi çerçevesinde Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik soykırım iddialarının gündeme alındığı bildirildi.

Rusya’yı söz konusu sözleşmeyi ihlal etmekle suçlayan Ukrayna, Rusya aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’na başvurmuştu.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Rus güçlerinin ülkenin güneyindeki Herson kentine girdiğini açıkladı. Kentin hala Ukrayna yönetiminin kontrolünde olduğu belirtildi.

00:10 | Donetsk’de çatışmalar sürüyor

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekatının ardından ülkenin değişik yerlerindeki çatışmalarda siviller zarar görüyor. Donetsk bölgesinde Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolü altında bulunan Kievsky Rayonda bazı yerleşim yerleri bombardıman sonucu hasar gördü.

savasta-7-gun-muzakerelerden-olumlu-haber-gelmedi-catismalar-suruyor-986516-1.
Bugas ve Mykolaivka (Nikolaevka) yerleşkeleri yakınlarında bombardımanlar sebebiyle halk sığınaklarda kalmaya devam ediyor

Kaynak: BirGün