Yargıtay Nevin Yıldırım’a verilen cezayı onadı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kendisine sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürdüğü için yaklaşık 7 yıldır tutuklu bulunan Nevin Yıldırım’a verilen müebbet hapis cezasını onadı.

Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Korukaya köyünde yaşayan Nevin Yıldırım, kendisine sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i av tüfeği ile öldürdü. Olayın yaşandığı gün gözaltına alınan Nevin Yıldırım, tutuklanarak cezaevine konuldu. Olay günü, Gider’den 6 aylık hamile olan sanık Yıldırım, 17 Kasım’da bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Yıldırım, 2015’te yargılandığı mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yıldırım hakkındaki kararın temyiz edilmesi sonrasında dosya, Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne gitti. Temyiz incelemesini tamamlayan daire heyeti, suçun işleniş şekli ile tanık beyanları dikkate alındığında eylemin tek kişi tarafından işlenmediği düşünüldüğünden sanığın suç ortaklarının tespiti için suç duyurusunda bulundu. Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay kararında belirtilen araştırma yapıldıktan sonra 2018’de Yıldırım’ın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. Dosyayı değerlendiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu, mahkemenin müebbet kararını onadı.

Gerekçeli kararda, olayda maktulden kaynaklanarak sanığa yönelen haksız bir fiilin bulunmadığı kaydedilirken, sanığın “rızaya” dayalı olarak maktulle birliktelik yaşadığı iddia edildi ve sanık lehine haksız tahrik hükmünün uygulanmasına yol açmayacağı belirtildi.