Rusya, Türkiye ve İran’ın bazı tarım ürünlerine yasak getirdi

Rospotrebnadzor’un internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, yasak, bu ülkelerden 33 limon, mandalina, biber, üzüm ve nar üreticisinin ürünlerini kapsıyor. Bu şirketlerin ürünlerinde yapılan laboratuvar testlerinde, klorpirifos, asetamiprid gibi pestisitlerin konsantrasyonlarının yüksek çıktığı belirtildi.

Açıklamaya göre, bu denetimler sonundan Rusya’ya yaklaşık 60 bin ton Türk üzümü ve 10 bin tondan fazla narın ithalatına izin verilmedi.

Izvestiya gazetesi, Moskova’daki Rospotrebnadzor departmanının perakende zincirlerini bazı ithal ürünlerin satışını durdurmaları konusunda uyardığını bildirdi. Bu ürünler arasında Türkiye ve İran’dan gelen bazı meyve ve sebzelerin yanı sıra Çin’deki bazı fabrikalarda üretilen çikolatalı yumurta, mısır eriştesi, erişte ve cips ile Mısırlı bir üreticinin kuru nanesi bulunuyor.

Ürünlerin pestisit ve GDO’lar için test edildiği, ithalatlarının “toplu zehirlenme riskinden kaçınmak için” askıya alındığı ifade edildi.

Rospotrebnadzor, yeni yıl tatilleri arifesinde Türkiye, Mısır, Çin, Almanya, Uganda ve Ekvador’dan gelen meyve ve sebzeler üzerindeki kontrolü sıkılaştırdı.

Kararın genel bir yasak olmadığı, ürünlerinde pestitist belirlenen şirketlerin ihracatlarını kapsadığı yorumu yapılıyor.

Pestisit nedir?

”Tarım ilaçları” olarak da tanımlanan pestisitler (tarım zehirleri) tarımsal üretimde kullanılan toksik (zehir) etkili kimyasal maddeler olarak tanımlanıyor. 

Kullanım türlerine göre böcek öldürücü (insektisit), ot öldürücü (herbisit), mantar öldürücü (fungusit) veya kimyasal yapılarına göre organoklorlu, organofosfatlı, karbamatlı gibi çeşitli sınıflara ayrılıyor. 

Pestisitler gıdalarda kalıntı bırakıyor. Kalıntılı ürünlerin yenmesi, alınan zehirin dozuna bağlı olarak akut ya da kronik, çeşitli sağlık zararlarına yol açabiliyor.  Pestisitler doğal hayata karışarak toprakta ve su varlıklarında da kimyasal kirliliğe neden olabiliyor, bu kirlilik de diğer gıda ürünlerine bulaşabiliyor.  

Birçok uzmana göre ”yararından çok zararı olan” bu kimyasalların kullanımı da giderek artıyor. Dünyada yılda 3 milyon ton civarında pestisit kullanılıyor. Türkiye’deki pestisit kullanımı ise 2018 yılı için 59 bin ton olarak tahmin ediliyor. Türkiye’de 1979 yılı ile 2018 yılları arasında pestisit kullanımı yedi kat artış göstermiş.

AjansBizim