Polonya’da yeni medya yasasını protesto eylemi yapıldı

Polonya genelindeki protesto eylemlerinde, ülke cumhurbaşkanını yeni medya yasasını reddetmesi çağrısında yapıldı.

Ülkenin dört bir yanındaki şehirlerde toplanan binlerce protestocu, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın, ABD merkezli TVN’nin kritik bir televizyon kanalının satışını zorlama girişimi olduğu iddia ettiği tartışmalı bir yeni medya yasasını reddetmesini talep etti.

DW’de yer alan habere göre, Polonya parlamentosunun alt meclisi Sejm, Eylül ayında parlamentonun üst kanadı Senato’nun aleyhte oy kullandığı yasayı fiilen rafa kaldırdıktan sonra, yılın kapanış oturumunda Cuma günü beklenmedik bir şekilde yeniden gündeme geldi.

Polonya’da daha geniş basın özgürlüğü endişeleri de var. Geçen yıl, devlete ait petrol şirketi PKN Orlen, önceki sahipleri olan Alman yayıncılardan bir dizi bölgesel gazeteyi devraldı.

Kökleri, ülkenin komünizmden piyasa temelli ekonomiye barışçıl geçişinde etkili olan Dayanışma sendikasına dayanan en büyük muhalefet partisi Sivil Platform’un bir üyesi olan Senatör Bogdan Klich, daha büyük basın özgürlüğü ve demokrasi sorunlarına da işaret etti.

Klich, ülkenin ikinci büyük şehri Krakow’da bir kalabalığa yaptığı konuşmada, “Şu anda TVN’den bahsediyoruz, ancak bu sadece TVN ile ilgili değil. Polonya’da konuşma özgürlüğünün geleceği, demokrasimizin geleceği hakkında” dedi.

Gazeta Wyborcza gazetesinin editör yardımcısı Jaroslaw Kurski, hükümetin 2023’te yapılması planlanan bir sonraki seçimi çalmak için eleştirel sesleri susturmaya çalıştığını söyledi.

AjansBizim