Metal işçileri: Alayına hodri meydan!

Türk İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (Türk-İş) bağlı Türk Metal Sendikası ile Metal Sanayii İşverenleri Sendikası (MESS) arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) için 12 Ekim 2021’de başlayan görüşmelerinin tıkandı. 2021-2023 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması ve 7 Aralık 2021 tarihindeki son toplantıda uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından MESS’e karşı eylem süreci başlatıldı

Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu’nun 10 Aralık 2021 tarihinde aldığı karar doğrultusunda ilk eylemi, 14 Aralık 2021 Salı günü MESS’in İstanbul’daki Merkez Ofisi ile Ankara, İzmir ve Bursa’daki bölge temsilciliklerinin önüne siyah çelenk bırakılarak gerçekleştirildi. 

İlk miting İzmir’de

Türk Metal Sendikası işçileri anlaşmazlık sonrası ilk mitingini 21 Aralık 2021 günü İzmir’de yaptı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki açıklamada, “Metal emekçisini sabrını sınama” ve “Uzlaşma yoksa mücadele var” pankart ve dövizleri taşınırken, sık sık, “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı.

Konuşma yapan Türk Metal Sendikası İzmir Şube Başkanı Mürsal Öcal, bir kez daha haklarını dile getirmek için bir araya geldiklerini belirterek şunları söyledi: 

“Şimdi herkes susacak, Türk Metaller konuşacak. Ölümüne çalıştık, şimdi kazanacağız. 130 bin metal emekçisini ilgilendiren MESS’le sözleşme görüşmelerimiz 12 Ekim’de başladı. Biz, 12 Ekim’de masaya bir taslak koyduk. Biz ne istedik taslakta? Bu ortamda, ücretlerimize ortalama yüzde 29,57 zam istedik. Peki karşılığında ne bulduk? MESS’in masaya getirdiği yüzde 12 zam teklifini bulduk. Buradan MESS’e sesleniyoruz, o taslak bizim onurumuzdur. Biz onurumuzu çiğnetmeyiz. Bugüne kadar kimseye boyun eğmedik, bundan sonra da eğmeyiz.” 

Öcal, insan onuruna yakışır bir iş ve bir yaşamdan başka bir talepleri olmadığının belirterek, “Ama herkes bilsin ki; bizim Türk Metal üyesinin hiçe sayılmasına da asla ve asla tahammülümüz yok. Herkes bilsin ki; biz masaya oturup müzakere etmesini de, alanı çıkıp kora kor mücadele etmesini de iyi biliriz. Kimse bizi test etmeye kalkmasın. Kimse bizi denemeye kalkmasın. Alayına hodri meydan” dedi.

‘Manisa’da, Bursa’da, ardından Eskişehir’de olacağız’

Mürsal Öcal, konuşmasının devamında şunları belirtti: “Herkesin saklanacak yer aradığı salgın döneminde sırtımızı sıvazlayanlar, sosyal ortak olduğumuzu vurgulayanlar, zorlukları beraber aşacağımızı söyleyenler, bugün bizi tanımazdan geliyorlar. O zaman biz de onlara kendimizi hatırlatmayı bir borç biliyoruz. Her gün bir kent merkezi bizim sesimizle yankılanacak. Yarın Manisa’da, sonra Bursa’da, ardından Eskişehir’de olacağız. Hep bir ağızdan haklı taleplerimizi haykıracağız. Gözümüzü kırpmadan mücadeleye etmeye, sonuna kadar gitmeye, zafere kadar yürümeye hazırız. Sonunda kazanan biz olacağız, biz olacağız.”

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi