İsrail, Türkiye dahil bazı ülkeleri ”kırmızı listeye” aldı

İsrail, Omikron varyantı nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere seyahat yasağı getirerek ”kırmızı listeye” aldı.  

Sağlık Bakanlığı’nın, İtalya, ABD, Belçika, Almanya, Macaristan, Fas, Portekiz, Kanada, İsviçre ve Türkiye’yi ”kırmızı” ülkeler olarak sınıflandırması ve seyahat yasağı altına alması yönündeki hükümete tavsiyesi bugün İsrailli bakanlar tarafından onaylandı.  

Buna göre İsrailliler bu ülkelere seyahat edemez ve bu yerlerden gelen yabancılar özel izin olmadan İsrail’e giremez. İsrail vatandaşları veya sakinleri zaten bu ülkelerdeyse eve döndüklerinde karantinaya girmeleri gerekecek.  

Onay kararı İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in ofisinden yapıldı. Açıklamada, yasağın nedeni olarak koronavirüsün omikron varyantının yayılmasıyla ilgili endişeler gösterildi. Seyahat yasağı yarın yürürlüğe girecek.

İsrail, son haftalarda daha bulaşıcı koronavirüs varyantının yeni vakalarında bir artış gördü ve Kasım ayı sonlarında sınırlarını kapatmaya ve seyahatleri kısıtlamaya başladı. İsrail vatandaşlarının artık 50’den fazla ülkeye seyahat etmeleri yasaklandı.

AjansBizim