Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 46 noktaya bisiklet şarj istasyonu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te sürdürebilir çevreci ulaşım projelerini Başkentlilerle buluşturmaya devam ediyor.

EGO Genel Müdürlüğü, otomobil kullanımının azaltılması, karbon emisyonunun düşürülmesine katkı sağlanması, bisiklet hareketliliğinin artırılması ve yeni bisiklet yolu güzergahlarının belirlenmesi amacıyla “Mikromobilite Altyapısını Mevcut Toplu Taşımaya Entegre Etme (MeHUB)” sözleşmesi kapsamında belirlenen metro girişlerine bisiklet şarj istasyonlarını yerleştirdi.Proje kapsamında Bahçelievler metro istasyonuna 12, Batıkent metro istasyonuna 8, Kızılay metro istasyonuna 8, Koru metro istasyonuna 8, Milli Kütüphane metro istasyonuna 8 ve Batıkent Bisiklet Kampüsü’ne de 2 adet olmak üzere toplam 46 şarj istasyonunun kurulumu tamamlandı. 

Bütçesi yaklaşık 170 bin Avro olan projeyi konsorsiyum ortakları arasında yer alan Sabancı Üniversitesi ve DUCKT Şirketi ile iş birliğiyle yürüttüklerini belirten ve metro duraklarına yerleştirilen istasyonları yerinde inceleyen EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, proje kapsamında mikro mobilite araçlarının kullanım verilerinin temin edileceğini, bunların içerisinde ağırlıklı olarak elektrikli bisikletler ve elektrikli scooterlerın yer aldığını söyledi. 

Alkaş, “Kullanım verilerinin elde edilmesiyle mikro mobilite araçlarının ve yollarının optimize edilmesi amaçlanıyor. AB hibesiyle ABD’den ithal edilecek 25 adet elektrikli bisikletin teminine müteakip 60 adet elektrikli bisiklet sarj istasyonunun kullanımına başlanacak. Şu an için şarj istasyonlarının tamamı gelmiş durumda ve Ankara’nın muhtelif yerlerine metro istasyonlarının çıkışlarına montesi yapıldı. Şarj istasyonlarından elde edilecek elektrikli bisiklet ve elektrikli scooterların kullanım verileriyle, elektrikli bisiklet paylaşım sisteminin Başkentimizde kurulması amaçlanmakta” dedi. 

AjansBizim