Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz: Bu bir faiz artışıdır.

Erdoğan açıklamaları sonrası düşüşe gelen dolara ilişkin konuşan Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz, ”Bu bir faiz artışıdır” dedi.

Yaşanan gelişme sonrası dolardaki düşüşün nedeni merak konusu olurken; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski başkanı ve İYİ Parti millet vekili Durmuş Yılmaz Halk TV’de yayımlanan Sözüm Var programında Erdoğan’ın açıkladığı tedbirlerle ‘faiz artışı’ yapıldığını söyledi.

Türk Lirası üzerinden ihracatı artırmak için TL’nin değerinin bilerek düşürüldüğünü dile getiren Durmuş Yılmaz, “Liranın değerinin düşmesi hedefti ama gelinen noktada bu işin çıkmaz sokak olduğunu gördüler. Türkiye Ekonomi Modeli’nin tabutuna çivi çakıldı” ifadelerini kullandı.

Yılmaz ”Klasik AK Parti politikalarından U dönüşüdür” diyen Yılmaz ayrıca ”Ama bu beraberinde bir takım sorunları da yanında getiren bir politika. Zımni bir faiz artırımı yapıldı. Buradan siyasi bir söylem çıkarabilirler. Hem faizi, hem kuru düşürdük diye. Bunu nasıl satabilirler, satarlar mı, zaman içinde göreceğiz’. Piyasa Erdoğan’ın bu söylemlerini satın almadı, şu anda piyasaya kesin bir müdahale var. Gerçeği sabah göreceğiz. Bence kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu bir alım fırsatıdır. Başka bir şey değildir. Bence kaldığı yerden bu iş devam edecektir.” dedi.