Kuzey Korelilere 11 gün gülmek yasak!

Kuzey Korelilerin, Kim Jong-il’in ölümünün 10. yıl dönümünü anmak için 11 gün boyunca herhangi bir mutluluk belirtisi göstermeleri yasaklandı.

Kısıtlamalar arasında 11 günlük yas süresince kahkaha ve alkolün açık bir şekilde yasaklanması yer alıyor. Kim Jong-il’in ölümünün yıldönümü olan 17 Aralık’ta Kuzey Korelilerin market alışverişine çıkmaları bile yasaklanacak.

Kuzeydoğu sınır kenti Sinuiju’dan bir Kuzey Koreli Radio Free Asia’ya (RFA) verdiği demeçte şunları söyledi:  

”Yas döneminde alkol almamalıyız, gülmemeliyiz veya boş zaman aktivitelerine katılmamalıyız. Yas sırasında ailenden biri ölse bile, yüksek sesle ağlamana izin verilmiyor. İnsanlar yas dönemine girerlerse kendi doğum günlerini bile kutlayamazlar. Geçmişte yas döneminde içki içerken veya sarhoşken yakalanan birçok kişi tutuklandı ve ideolojik suçlu muamelesi gördü. Alındılar ve bir daha hiç görülmediler.”

1994’ten 2011 yılına kadar ülkeyi yöneten ve şu anki lider Kim Jong-un’un babası olan Kim Jong-Il,  69 yaşında kalp krizinden öldü.

Ülkenin babası olarak kabul edilen Kim Jong-il ve babası Kim Il-sung için her yıl yas tutuluyor. Normalde, bu dönemler on gün sürer, ancak Kim Jong-il’in vefatından bu yana geçen on yılı anmak için bu yıl fazladan onbirinci gün eklendi.

Güneybatıdaki Güney Hwanghae eyaletinden ikinci bir kaynağa atıfta bulunan RFA’ya göre, polis yeterince üzgün görünmeyenleri araması konusunda önceden uyarıldı.

Devlet, Kim Jong Il’in yaşamını anmak için, fotoğraf ve sanatının halka açık bir gösterimi, bir konser ve adını taşıyan bir çiçek olan Kimjongilia sergisi de dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler planladı.

AjansBizim