Dünyada 65 gazeteci rehin tutuluyor, 64’ü Orta Doğu’da!

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü dünyada halen 65 gazetecinin rehin tutulduğunu bunlardan biri hariç tamamının Orta Doğu’da olduğunu açıkladı.

RSF bugün açıkladığı yıllık basın özgürlüğü raporunda rehin tutulan gazetecilerin 44’ünün Suriye’de, 11’inin Irak’ta ve 9’unun Yemen’de olduğunu bildirdi. Fransız gazeteci Olivier Dubois ise nisan ayından bu yana Mali’de rehin tutuluyor.

RSF Suriye’de gazetecilere yönelik en büyük tehdidin Heyet Tahrir el Şam örgütünden geldiğini belirterek, İdlib’in kuzeyini kontrol eden örgütün elinde 7 gazetecinin esir olduğunu belirtti. Heyet Tahrir el Şam örgütü 7 gazeteciden dördünü, Halid Hseno, Azam Dashrne ile Beşir ve Muhammed Alşek kardeşleri bu yıl kaçırdı.

Trajik vakalar

Orta Doğu’daki en çarpıcı örneklerden birinde, bu yıl en uzun hapis cezası verilen gazeteci, Suudi Arabistan’da 15 yıl hapse mahkum edilen Ali Aboluhom oldu.

Hapisteki en yaşlı gazeteci ise İran’da hapiste olan 72 yaşındaki gazeteci Keyvan Samimi Behbehani.

İran Ferda (Geleceğin İran’ı) dergisinin genel yayın yönetmeni ve Basın Özgürlüğünü Savunma Derneği başkanı olan Behbehani, Aralık 2020’de “hükümete karşı propaganda” suçundan 3 yıl hapse mahkum oldu. Behbehani dahil İran’da halen 12 gazeteci hapiste.

Fas’da 8 yıldır verilecek cezayı bekleyen Ali Anuzla ise başka bir trajik vaka. 2013 yılında “terörizme maddi destek vermek”, “terörizmi meşrulaştırmak” ve “terörist eyleme kışkırtmak” suçlarından tutuklanan Anuzla’nın 30 yıl hapse mahkum edilebileceği belirtiliyor.

Halk Mahkemesi

Lahey’de uluslararası gazetecilik örgütleri tarafından geçen ay kurulan “halk mahkemesi” ise gazetecileri ve basın özgürlüğünü yükselen otoriter ve popülist rejimler karşısında savunmaya amaçlıyor.

6 ay sürecek duruşmalarda Meksika, Sri Lanka ve Suriye’de çözülmemiş 3 gazetecinin öldürülmesi vakası üzerinde durulacak.

Herhangi bir yasal bağlayıcılığı olmasa da, mahkeme hükümetlere baskı yapmak için farkındalığı artırmayı ve “taban adaleti” yoluyla kanıtlar toplamayı amaçlıyor.

Mahkeme, Sınırsız Özgür Basın (FPU), Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve RSF tarağından organize edildi.

AjansBizim