Çipras’tan Miçotakis’e korona raporu tepkisi: Ya özür dile ya istifa et!

Yunanistan anamuhalefet partisi SYRIZA’nın lideri Aleksis Çipras, yoğun bakım ünitelerindeki korona hastalarının ölüm oranlarının hayli yüksek olduğunu gösteren bir raporun açığa çıkmasından sonra, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in ya özür dilemesi ya da istifa etmesini istedi.

Çipras, enfeksiyon hastalıkları uzmanları Sotiris Çiodras ve Theodoros Lidras’ın hazırladığı ve özellikle yoğun bakım ünitelerinde yatak bulamayan hastaların ölüm oranının yüzde 82 olduğunun kaydedildiği rapora atıfta bulunarak, Başbakan’ın bunu Mayıs ayından beri bildiğini ve halka yalan söylediğini savundu.

Azınlıkça sitesinin haberine göre, Çipras, “Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde bir başbakan onlarca, yüzlerce, hatta binlerce vatandaşının ölümüne sebep olan bir konuda meclis kürsüsünden yalan söylese ve bu gün yüzüne çıksa ya açıkça özür diler veya istifa ederdi” dedi.

SYRIZA lideri Çipras, Başbakan Kiryakos Miçotakis’in bunlardan hiçbirini yapmadığını, bunun da Yunanistan’da demokrasi konusunda büyük eksikliği gösterdiğini kaydetti.

AjasnBizim