Erdoğan’a 5 kuruşluk manevi tazminat davası

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Kurucu Başkanı Turgut Öker, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 5 kuruşluk manevi tazminat davası açıyor.

İstanbul Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilecek dava dilekçesinde, Erdoğan’ın Siirt’teki “Demokrasi Konuşmaları, Bir Şiirin Öyküsü” isimli etkinlik sırasında yaptığı konuşmasına yer verildi.

Erdoğan’ın açıklamasında, “‘Az önce onu da güzel ifade ettiniz, bu işi şu anda en büyük tahrik unsuru olan yurt dışı, yurt dışında da birinci derecede Almanya ve Almanya’da da özellikle Alevilikten öte Ali’siz Alevilikle adeta bir yeni din ihdası öne sürülüyor ve Cumhuriyet Halk Partisi orada o işi yürüteni de hatta buradan aday yapmakta istedi. Bunlarında zaten kimler olduğunu bilirsiniz. Ve ciddide onlara para desteği veriyorlar. Yani bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro yıllık bunlara bir parasal destekleri de olmuştu” ifadeleri anımsatıldı.

Dilekçede, “Davalı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 05.12.2021 tarihinde Siirt ilinde bulunduğu sırada katıldığı Demokrasi Konuşmaları, Bir Şiirin Öyküsü isimli etkinlik sırasında yaptığı konuşmasında müvekkil hakkında asılsız iddialarda bulunmuştur. Hiçbir bulguya dayanmaksızın müvekkilin onurunu zedeleyecek ithamlar ileri sürmüş, temsil ettiği konum itibariyle değer ve ilkelerle bağdaşmayacak şekilde müvekkili zan altında bırakmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Dilekçede, şu ifadelere yer verildi: “Davamızın kabulüne asılsız, gerçeğe aykırı açıklamalar suretiyle müvekkilin kişilik hakkına basın yoluyla saldırıda bulunan davalıdan, 0,05 TL (beş kuruş) manevi tazminatın haksız fiilin gerçekleştiği tarih olan 05.12.2021 tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte tahsiline, davalı hakkında kınama kararı verilerek bu hükmün tirajı en yüksek 3 ulusal gazetede yayımlanmasına ve yargılama giderleri ve vekalet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini, vekaleten talep ederim.”

Öker’in avukatının yarın İstanbul Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava başvurusunu yapacağı öğrenildi.