Sağlıkçılardan çağrı: Maaş artışı tüm sağlık emekçileri için uygulansın

SES Artvin Temsilciliği, bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira ek gösterge zammını öngören maddelerin Meclis’te kabul edilmesine ilişkin açıklama yaptı. Bakan Koca’ya seslenen sağlık emekçileri, maaş artışlarının tüm sağlık çalışanlarına uygulanması yönünde çağrı yaptı.

HABER MERKEZİ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Artvin Temsilciliği, hekimlere yönelik maaş artışına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Maaş artışlarının sadece hekimlere yönelik uygulanmasına tepki gösteren Ses Artvin Temsilciliği, zammın tüm sağlık emekçilerine uygulanmasını istedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın söz konusu artışlarla ilgili duyurusuna yanıt verilen açıklamada, “Sağlık emekçilerinden sadece hekimlere yönelik maaş artışı ifade edildi. Yıllardır sözü verilen ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın. Hekimlere yönelik maaş artışı ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın” denilerek çağrı yapıldı.

“MAAŞ ARTIŞINDA AYRIM GÖZETİLMESİN”

SES Artvin Temsilciliği’nin, Bakan Koca’ya yanıt olarak yayımlanan yazılı açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Dün hekim maaşları ve ek göstergesi için Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını dinledik.

Yıllardır tüm sağlık emekçileri için 3600-7200 arası ek gösterge talep etmekteyiz. Bakanın açıklamasında ek gösterge düzenlemesinin sadece hekimler ve hemşireler için yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırınınsa biraz üzerinde maaş alan sağlık emekçilerinden sadece hekimlere yönelik maaş artışı ifade edildi.

Yıllardır yürüttüğümüz mücadele sonucu elde edilen bu kazanım yetersizdir. Hekimlere uygulanacağı ifade edilen maaş artışları; mevcut ekonomik kriz, hayat pahalılığı içinde mesleğin niteliği ve iş riski hesaplandığında yetersizdir. Buna rağmen yürütülen mücadelenin ve talebin görülmesi açısından bir başlangıçtır.

Maaş artışı ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın.

Bugün açıklanan sözlerin takipçisi olacağız.

Ancak; Sağlık Bakanının kaçırdığı bir nokta var. Sağlık ekip işidir. Bir düzenleme yapılacaksa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılmalıdır. Ekip arasında derin uçurumlar yaratacak düzenlemeler yapılmamalıdır. İş barışını bozan bu tarz ayrımcı düzenlemeler sağlık alanındaki sorunları çözmek bir yana, daha da derinleştirmektedir.

Buradan Sağlık Bakanı’na, hükümete ve TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyoruz:

Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin emekliliğe yansıyacak temel ücretleri yoksulluk sınırı üzerine çıkarılsın. Yıllardır sözü verilen ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın. Sağlık Bakanı’nın açıklamasında yer alan hekimlere yönelik maaş artışı ayırım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın”

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMASI

AKP grup toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimlerle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Emeklilikle ilgili pratisyen hekimlere ek gösterge olarak 13 bindi, 33 bine; uzman hekimler, diş hekimler dahil olmak üzere 17 bindi, 40 bin ek göstergeye çıkmış oluyor. Bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira. Düzenleme bugün Meclis’te bütün milletvekillerinin, siyasi parti gruplarının desteğini bekliyoruz. Sabit ek ödeme de genel bütçeye aktarılıyor.”

Kaynak: BirGün