DEVA Partili Metin Gürcan, tutuklandı

DEVA Parti Kurucuları’ndan Metin Gürcan, siyasi casusluk iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturmada tutuklandı.

‘Siyasi ve askeri casusluk’ suçlamasıyla İstanbul’da gözaltına alınarak Ankara Terörle Mücadele Şubesi’ne getirilen DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Metin Gürcan adliyeye sevk edilmişti. Gürcan için siyasi casusluk iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturmada tutuklandı

DEVA Partisi’nin kurucularından Metin Gürcan, cuma günü sabah saatlerinde evinden ‘siyasi casusluk’ iddiası ile gözaltına alınmıştı.

Gerçek Gündem’in edindiği bilgiye göre; dün gece saatlerinde sorgusuna başlanan Gürcan’ın bir yılı aşkın süredir takip edildiği, telefonlarının dinlendiği öğrenilmiş, Gürcan’a sorguda özellikle yabancı gazeteciler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığı konuşmalar sorulmuştu.

DEVA Parti’sinden avukatlar, Gürcan’ın sorgulamasında, suçlamayı destekleyici unsur olarak sorulan her şeyin açık kaynaklarda var olan, Gürcan’ın kendisinin açıkça dile getirdiği şeyler olduğunu söylemişti.

Metin Gürcan Kimdir?

1976 doğumlu olan Metin Gürcan, 1998 yılında Kara Harp Okulu’ndan Sistem Mühendisi Piyade Teğmen olarak derece ile mezun oldu.

1998-2014 yılları arası Türk Silahlı Kuvvetleri’nin değişik birimlerinde çalışan Gürcan, akademik çalışmalarına devam edebilmek için 2015 yılında emekli oldu. Meslek hayatının yaklaşık 8 yıllık bölümü Güneydoğu Anadolu bölgesi, Irak, Afganistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da çeşitli operasyonel faaliyetler, irtibat ve eğitim görevlerinde geçti.

Özel Kuvvetler bünyesinde yetişen Metin Gürcan, 2008-2010 yılları arasında ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nde ‘Bölgesel Kürt Yönetimi ile Bağdat merkezi yönetimi arasındaki çevre-merkez ilişkisi’ adlı teziyle master derecesi aldı.

İngilizce ve Rusça bilen Metin Gürcan, çeşitli Türk ve yabancı haber sitelerinde güvenlik konularında yazıları periyodik olarak yayınlanmaktadır.

Gerçek Gündem