Uluslararası Af Örgütü: ”Osman Kavala’nın serbest bırakılmaması nedeniyle Türkiye aleyhine ihlal davası açılmalı”

Uluslararası Af Örgütü, Gezi davasında, iş insanı Osman Kavala’yı serbest bırakmama kararının ardından, Avrupa Konseyi ülkelerinin devlet başkanlarını Salı günü Strazburg’da bir araya geldiklerinde Türkiye aleyhine ihlal davası açmaya çağırdı.

Örgütün Avrupa Direktörü Nils Muiznieks, yayınlanan açık mektupta, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2019’daki bağlayıcı kilit kararına uymayı reddetmesinin ardından devlet başkanlarına nadiren kullanılan bu prosedürü kullanma çağrısında bulundu.

Nils Muiznieks, mektupta, ”Türkiye’nin Avrupa Mahkemesi’nin bağlayıcı kararını uygulamayı reddetmesi, Osman Kavala’nın özgürlük hakkının vicdansız bir ihlalidir ve Avrupa insan hakları sisteminin bütünlüğü için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Osman Kavala, zar zor gizlenen siyasi zulümlerin bir sonucu olarak 4 yılı aşkın bir süredir İstanbul’un yüksek güvenlikli Silivri Cezaevi’nde keyfi olarak tutuklu bulunuyor” dedi.  

Bu davanın, ”Avrupa Mahkemesi’nin Türkiye’yi mahkum ettiği amansız siyasi zulmün bir başka yüzsüz bölümü” olduğunu ifade eden Muiznieks, ”Bir devlet Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini bu şekilde göz ardı ettiğinde, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi harekete geçmeli ve ihlal davalarını başlatmalıdır. Avrupa Konseyi ve üye devletleri, Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ellerinden geleni yapmalıdır” dedi.

İnsan haklarını savunan 47 üyeli bir blok olan Avrupa Konseyi, Eylül ayında Türkiye’yi, önümüzdeki hafta yapılacak bir bakanlar toplantısından önce Kavala’yı serbest bırakmadığı takdirde işlemlere başlayacağı konusunda uyarmıştı.

Sürecin, Türkiye’nin üyeliğinin veya oy haklarının askıya alınmasına yol açarak Ankara’yı daha da izole edebileceğine ve Avrupa ile önemli bir bağlantıyı tehdit edebileceğine dikkati çekiliyor.

Kavala, İstanbul 13. ağır ceza mahkemesinde bugünkü duruşmaya katılmadı. Daha önce İstanbul Silivri Cezaevi’nden görüntülü bağlantı yoluyla varlığının ”anlamsız” olduğunu ve adil yargılanmanın ”artık mümkün olmadığını” söylemişti.

Eşi Ayşe Buğra, muhalefet milletvekilleri ve yabancı diplomatlar duruşmada hazır bulundu. Adliye binasının önüne çevik kuvvet polisi ve tazyikli su araçları gönderildi.

Kavala, geçen yıl Şubat ayında 2013’teki Gezi protestolarıyla ilgili suçlamalardan beraat etti, ancak karar bozuldu ve darbe girişimiyle ilgili suçlamalarla bağlantılıydı.

Duruşması şimdi, 6 yıl önce Gezi protestolarıyla ilgili suçlamalardan beraat eden Beşiktaş futbol kulübü taraftarları da dahil olmak üzere 51 diğer sanığın karıştığı birleştirilmiş bir davanın parçası.

Bir sonraki duruşma 17 Ocak’ta yapılacak.

AjansBizim