Teşhis konulduktan sonra bile sigarayı bırakmak ömrü 6,6 yıla kadar uzatıyor

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi,  Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansının, akciğer  kanseri tanısı konan 517 sigara içicisiyle gerçekleştirdiği araştırmanın,  kanser teşhisi konulduktan sonra bile sigarayı bırakmanın, yaşam süresini etkilediğini ortaya koyduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Salepçi,  Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından gerçekleştirilen ve ”Annals of Internal Medicine” dergisinde sonuçları yayınlanan araştırmaya ilişkin bilgiler verdi.

Akciğer kanseri tanısı alan sigara tiryakileri üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmayla, kanser teşhisi konulsa bile sigarayı bırakmanın yaşam kalitesi ve yaşam kaybı üzerinde önemli bir etkisi olduğunun bir kez daha gösterildiğine işaret eden  Prof. Dr. Salepçi,  şunları söyledi:

”Araştırma 517 sigara içicisi hastayla gerçekleştirildi. Bu hastaların yüzde 44,5’i akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra sigarayı bıraktı. Bu araştırma sonucuna göre, hasta sigara kullanmayı kanser teşhisi konduktan sonra bile bıraksa, yaşam süresi 6,6 yıla kadar çıkabiliyor ki bu çok önemli bir sonuç.” 

Akciğer kanserinin dünyada da, ülkemizde de en sık görülen ve en çok can kaybına yol açan kanser türü olduğuna işaret eden  Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, sigara kullanımının akciğer kanseri riskini yaklaşık 50 kat artırdığını hatırlattı. Prof. Dr. Salepçi, şunları kaydetti:

”Akciğer kanserinden korunmada en önemli nokta sigaradan uzak durulmasıdır. Bu nedenle akciğer kanseri teşhisi konulan tüm hastalarımıza eğer kullanıyorlarsa, derhal sigarayı bırakmalarını öneriyoruz.  Hastalığa yakalanan birçok kişi, sigarayı bırakmak için geç kaldıklarını düşünüp, sigara içmeye devam edebiliyor. Ancak sigara içmeye devam etmek, bir kanser teşhisi konduğunda hasta hayatta olduğu sürece ikinci bir kanser olma olasılığını da artırıyor. Ayrıca hastanın kemoterapi, radyoterapi gibi tedavilere cevap verme oranını da azaltıyor”

AjansBizim