BAE, Etyopya’ya silah, Çin ve Türkiye ise İHA veriyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Tigray bölgesine karşı savaşan Etyopya’ya silah sevk ettiği, Çin ve Türkiye’nin ise İHA verdiği bildirildi.

El Cezire’nin haberine göre, uydu görüntüleri bu yılın Eylül ve Ekim ayları arasında BAE’den Etyopya’ya 90 uçuş yapıldığını gösteriyor. Haberde uçakların bilinçli olarak iniş ve kalkış noktalarını gizlediği belirtildi.

BAE iki nakliye şirketi aracılığıyla geniş bir silah sevkiyatı operasyonu yürütüyor. Bunlardan birisi olan ispanya firması bir aydan az bir sürede BAE ile Etyopya arasında 54 askeri nakliye uçuşu yaptı. Ukraynalı diğer firma ise iki ayda 39 kargo uçuşu yaptı.

Uçuş rotaları ve uydu görüntüleri kısa süre önce Abu Dabi’deki Şveyhan üssünden Etyopya başkenti Addis Ababa’nın hemen güneyindeki Harar Meda üssüne uçakların indiğini gösteriyor.

Görüntülerde ayrıca Çin yapımı bir Wing Loon insansız hava aracı (İHA) da görülüyor. Bu tip İHA ilk kez Etyopya’da görüntülendi. Görüntülerde Rus İlyuşin kargo uçaklarından mal indirildiği de görülüyor. 

Haberde Samara ve Axum üslerinin de uçuşlarda kullanıldığı ileri sürüldü.

Etyopya hükümeti Ağustos’ta Türkiye ile de bir askeri işbirliği anlaşması imzalamıştı. Londra Üniversitesi Milletler Topluluğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Martin Plaut ise “Çin’in Etyopya’ya Wing Loong İHA’ları verdiği iddiaları zaten gündeme gelmişti ve Türkler de Etyopya’ya İHA sağlıyor” dedi.

AjansBizim