National Geographic’in yeşil gözlü ”Afgan Kızı” İtalya’ya tahliye edildi

National Geographic dergisinin ünlü yeşil gözlü “Afgan Kızı”nın, Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından Afganların tahliyesinin bir parçası olarak İtalya’ya geldiği belirtildi.  

İtalyan hükümeti yaptığı açıklamada,  Sharbat Gulla’nın ülkeyi terk etmesine yardım etmesini istemesinin ardından İtalya’nın tahliyesini organize ettiğini kaydetti.  

Açıklamada, İtalyan hükümetinin şimdi Gulla’nın İtalya’daki hayata entegre olmasına yardımcı olacağı belirtildi.

Gulla, 1984 yılında, savaş fotoğrafçısı Steve McCurry’nin delici yeşil gözlü fotoğrafının National Geographic’in kapağında yayınlanmasından sonra, Afgan mülteci bir kız olarak uluslararası ün kazandı. McCurry onu 2002’de tekrar buldu.

Sharbat Gulla, 2014 yılında Pakistan’da ortaya çıktı ancak yetkililer onu sahte bir Pakistan kimlik kartı almakla suçlayıp sınır dışı edilmesini emrettiğinde saklandı. Kabil’e dönen Gulla için cumhurbaşkanlığı sarayında bir resepsiyon  ve yeni bir dairenin anahtarları verildi.

İtalya, Ağustos ayında ABD güçlerinin ayrılması ve Taliban’ın devralması sonrasında yüzlerce Afgan’ı hava yoluyla ülke dışına çıkaran birkaç batılı ülkeden biriydi .

AjansBizim