EGO Genel Müdürlüğü: “Gelinen noktada zam kaçınılmaz hale gelmiştir”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü, son dönemde yaşanan kur ve maliyet artışları dolayısıyla, gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zammın kaçınılmaz hale geldiğini bildirdi.

EGO Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, son dönemde yaşanan kur artışlarının, alınan otobüsler dolayısıyla, EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı bütçesine maliyet etkisinin 290 milyon liranın üzerinde olduğu belirtildi.

“Bunun yanı sıra mazot, doğalgaz, elektrik, yedek parça, personel giderleri gibi maliyet unsurlarında 2019-2021 döneminde yüzde 77,60 oranında artış yaşanmıştır” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Aynı artış oranı 2017-2021 dönemi için yüzde 188,60 olarak gerçekleşmiştir. En son bilet zammı 02.09.2019 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu zam oranı belirlenirken bir önceki zammın yapıldığı 2017 yılından itibaren gerçekleşen maliyet artışlarının çok altında bir oran olan yüzde 30 belirlenmiş, indirimli ve öğrenci bilet ücretlerine ise zam yapılmamıştır.

Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen, iki yıldır bilet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve maliyet artışları tüm Ankara halkına paylaştırılmıştır. Ancak gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam kaçınılmaz hale gelmiştir.”

AjansBizim