Hekimler ‘Beyaz Yürüyüş’ ile alanda

Türk Tabipleri Birliği çağrısıyla hekimler hakları için ‘Beyaz Yürüyüş’ başlattı. Beyaz önlüklüler Kocaeli’ne ulaştı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB)’nin çağrısıyla, sağlık sistemindeki sorunlara ve hekimlerin taleplerine dikkat çekmek amacıyla İstanbul’dan Ankara’ya “Beyaz Yürüyüş” başlatıldı.

‘Beyaz Yürüyüş’ bugün Kocaeli’ye ulaştı. Yürüyüşe İzmir ve Diyarbakır’dan destek geldi.

Hekimler 12.30’da Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde meslektaşları tarafından karşılandı.

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Ali İhsan Ökten burada hekimler adına basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Yapılan açıklama şöyle oldu:

Türk Tabipleri Birliği olarak 1 Kasım 2020 tarihinde yaptığımız açıklamayla sağlık çalışanları için sağlık bakanlığı ile görüşme de bulunmak için görüşme talep etmiştik. Taleplerimiz karsilanmazsa yürüyüş yapacağımızı söylemiştik. Dün yürüyüşümuze başladık.

Biz hızla tukendigimiz için yürüyoruz. Şiddete maruz kaldığımız için, ekonomik haklarımız için, çalışma şartlarımız kötüleştigi için Covid-19 meslek hastalığı sayılmadığı için yürüyoruz. 5 dakika da doktorluk yapılmayacağı için. Emeğimizin karşılığını alamadığımız için.

Biz ne istiyoruz. İnsanca gecinebilecegimiz ücret istiyoruz. Covid-19’un meslek hastalığı sayılmasını istiyoruz. Sağlıkli bir ortamda çalışmak istiyoruz. Özel hastanelere değil kamu hastanelerine bütçe istiyoruz. 5 dk’lık muayene süresi değil DSO’nun önerdiği 20 dk’lık muayene süresi istiyoruz. Taleplerimiz karsilanana kadar eylemlerimiz devam edecektir. Emek bizim söz bizim.

Gerçek Gündem