Öztrak: “Allah bu milleti, diplomasız olanlardan korusun”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Merkez’de basın toplantısında, MYK’da “Erdoğan Şahsım Yönetimi”nin, kendi eliyle çıkardığı döviz krizini, bunun ailelere, şirketlere ve finansal sisteme yansımalarını, giderek ağırlaşan kara kış tablosunu, mutfaklarda büyüyen yangını, memurun, işçinin, emeklinin halini ele aldıklarını söyledi. 

Türk Lirası’ndan 6 sıfırın 2005 yılında atıldığını, dolar kurunun 1 liralardan 9 liraya yükselişinin tam 16 yıl sürdüğünü anımsatan Öztrak, “Ama kurun 9 liradan, çift haneye geçişi ise sadece 1 ay sürdü. 10 liradan 11 liraya çıkışı ise sadece 6 gün. Böylece 6 sıfır atıldıktan 16 yıl sonra, dolar kuruna yeniden ilk sıfırı koymak, Erdoğan Şahsım Hükümetine nasip oldu. Paramız sadece dolar karşısında değil, tüm yabancı ülke para birimleri karşısında, gün görmüş kar gibi eriyor” dedi.

Türk Lirası’nın son 3 ayda Bulgar Levasına karşı yüzde 20, Rumen Leyine karşı yüzde 20, Pakistan Rupisine karşı yüzde 18 değer kaybettiğini ifade eden Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cahil, bilmediğini bilir. Yarı cahil yarım yamalak bilgisiyle, her şeyi bildiğini sanır. Yarı cahillerin bilgileri kısıtlı, kibirleri ise sonsuzdur. Kendilerini allame-i cihan zannederler. Milleti kör, alemi de sersem sanacak kadar ölçüyü de kaybederler. Kâh, ‘Japonlar 114 lira olan, yen-dolar kurunu göstererek, kendi ekonomilerini değerlendiriyor mu?’ derler. Komik duruma düşerler. Kâh çıkarlar, ‘Bugün Amerika’da enflasyon sıfırdan 7’ye çıkmış. Bu ne demektir? 7 kat artış’ derler. Matematiğe rahmet okuturlar. Millete; ‘Bu kadar cehalet, ancak tahsille mümkün’ dedirtirler. Gerçi, Meclis’te AK Parti Grup Başkanvekilliği yapan, ülkede bakanlık, başbakanlık yapmış bu isimlere bakınca, insan; ‘Bunların okumuşu, diplomalıları böyleyse, Allah bu milleti, diplomasız olanından korusun” demeden de edemiyor. Konfüçyüs’ün şu sözlerini zaman zaman hatırlatırım: Bildiğini bilenin arkasından gidiniz. Bildiğini bilmeyeni uyandırınız. Bilmediğini bilene öğretiniz. Bilmediğini bilmeyenden kaçınız. Ne yazık ki, bilmediğini bilmeyenler yüzünden, milletimiz çok ağır bedeller ödedi, ödüyor.”

“Gecikilen 5 dakikada kimler dolar aldı”

128 milyar doların hesabının hala ortada olmadığını anlatan Öztrak, “128 milyar dolar, Erdoğan ve damadı tarafından, kendi siyasi ikballeri için hiç edildi. Merkez Bankası’nın arka kapısından, teamüllere ve kurallara aykırı bir şekilde, ihalesiz, hesapsız, kitapsız buharlaştırıldı. Bugün Türk Lirası tamamen savunmasız kaldıysa, bunun en önemli sebeplerinden biri de, bu buharlaşan 128 milyar dolardır. Bu nedenle milli paramız, spekülatörlerin, manipülatörlerin oyuncağı oldu. Son faiz kararı öncesinde yaşananları hep beraber gördük. Kurdaki oynaklık, olağanüstü seviyelere çıktı. Ama Merkez Bankası müdahale edemedi. Yetmez Merkez Bankası faiz kararının açıklanmasını, beş dakika geciktirdi. Belirsizliğe kendi eliyle zirve yaptırdı. O beş dakikalık zaman diliminde, soruyorum buradan ucuz dövizleri kim kapattı? Kimler o beş dakikadan sonra aldığı dövizleri satıp köşeyi döndü? Bunu sorduk. Şimdi bu konuda bir soru önergesi hazırlayarak, konuyu da TBMM gündemine taşıdık” diye konuştu.

“Gelecek yılın ekmeği bile tehlikede”

Dolar almış başını giderken, paranın pul olduğunu belirten Öztrak, şunları kaydetti:

“Halkımız yoksulluğu, fukaralığı, iliklerine kadar hissediyor. Tezgâhlardaki, raflardaki malların, yanına yaklaşılmıyor. Fiyat etiketleri iki günde bir değişiyor. El yakıyor. Benzin istasyonlarında uzun kuyruklar, market raflarında kıtlık ve karaborsa emareleri başladı. Ayçiçek yağı, şeker ve un, artık altın muamelesi görüyor. Bir alan, ikinciyi alamıyor. Millet ucuz ekmek kuyruklarında saatlerce bekliyor. ‘Ekmeğin büyüğü, hamurun çoğundan olur.’ Hamurun çoğu ise ancak bol unla yapılır. Ancak fırıncı un bulamıyor. Fırıncı esnafımız, ‘Kıtlık geldi de haberimiz mi yok?’ diye, soruyor. Bu yılı geçtik. Gelecek yılın ekmeği bile tehlikede.”

Hükümetten 6 maddelik bir tedbir paketi uygulanmasını istediklerini belirten Öztrak, “Ziraat Bankası çiftçiye derhal 3 ay geri ödemesiz, faizsiz kredi versin. Çiftçimizin su ve elektrik borçlarının faizi silinsin. Kalan borç, çiftçinin gelirine göre yeniden yapılandırılsın. Çiftçinin kullandığı elektrikte KDV, TRT Payı gibi ek kalemler tümüyle kaldırılsın. Bankalarda ve Tarım Kredi Kooperatiflerinde, takibe düşen çiftçi borçlarının faizleri derhal silinsin. Bu kredilerin geri ödemeleri 6 ay ertelensin. Tarımsal üretimde kullanılan mazottan alınan KDV, önümüzdeki 6 ay boyunca kaldırılsın, son açıklanan tarımsal girdi destekleri, en az iki katına çıkarılsın. Gıda ürünlerinin çoğunda uygulanan yüzde 8’lik KDV, önümüzdeki 6 ay boyunca sıfırlansın. CHP’li belediyelerimizin pek çoğu, kooperatiflerle iş birliği yaparak, ucuz ve kaliteli gıdaya erişim sağlayan imkânlar sunuyor. Bu uygulama, hangi partiden olursa olsun, tüm belediyelere yaygınlaştırılsın” hatırlatmalarında bulundu. 

“Devalüasyon yandaşı abat etti, milleti perişan”

Meclis’te görüşülen 2022 bütçesinin, daha Genel Kurul’a gelmeden tarih olduğunu ifade eden Öztrak, “Bütçede 2022 ortalama kur tahmini 9 lira 27 kuruş. Bugün dolar 11 lirayı geçti. Bu bütçenin artık ne faizi, ne de borcu tutar. Bütçede öngörülen maaş artışları, memuru da, emekliyi de enflasyona ezdirir. Sözleşmeliyi enflasyona ezdirir. Öngörülen yatırımlar, mevcut ödeneklerle yapılamaz. Çiftçiye verilen destekler yetmez. Bu bütçe esnafı da ayağa kaldırmaz. Bu bütçe sadece faiz lobilerini ve dolarla garanti verilen, yandaş müteahhitleri sevindirir. Şimdiden Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretinin, 500 lirayı bulacağı gazetelerde yazılıp, çizilmeye başladı bile” dedi. 

“Erdoğan’ın milletin başına bela ettiği, bu döviz garantili rant ihalelerinin örtük maliyetlerinin yine kendisinin sebep olduğu devalüasyonla arşa çıktığını” söyleyen Öztrak, “Devalüasyon yandaşı ve faiz lobilerini abad, milleti perişan ediyor. Eskişehir’de bir anne. SMA hastası çocuğunu yurt dışında tedavi ettirmek için düzenlenen bağış kampanyasında, yeterli parayı toplayamayınca, bunalıma girip yaşamına son verdi. Bu durum karşısında ne diyelim? Ne söyleyelim? Oysa bu ülkenin kaynakları, yandaş için değil de, millet için kullanılsaydı, SMA’lı yavrularımızın tedavileri için, kaynak bulmakta zorlanmayacaktık. Belki de o anne şimdi hayatta olacaktı” diye konuştu.

“Faizi düşürmenin reçetesi belli”

Faizin de, enflasyonun da düşmesini en çok kendilerinin istediğini vurgulayan Öztrak, şunları kaydetti:

“Çünkü bunlar vatandaşımızın cebini boşaltmaktadır. Ama bu, suni şekilde faizi baskılayarak olmaz. Faizi düşürmek için reçete bellidir. Önce doğruları yapacaksınız, riski azaltacaksınız, güveni artıracaksınız. Ekonomide kural olacak, kral olmayacak. Oyun içinde kural değiştirmeyeceksiniz. Enflasyon hedefini hükümet, Merkez Bankası’nın da görüşünü alarak belirledikten sonra o hedefin tutturulmasıyla ilgili politikalara hükümet karışmayacak. Bu Merkez Bankasının görevi olacak. Banka elindeki araçları bu hedefi tutturmak için, serbestçe kullanacak. Merkez Bankalarının en önemli sermayesi güvendir. Bankanın yöneticileri güven veren, liyakatli şahsiyetler olmalıdır. Güven ruh gibidir. Terk ettiği bedene asla geri dönmez. Artık ne Erdoğan’a ne de kadrolarına güven kalmıştır.”

Faizin düşmesi için yapılacak ilk işin, seçim sandığının derhal milletin önüne getirilmesi olduğunu ifade eden Öztrak, “Ülkenin yeni kurallarla, yeni kurumlarla, yeni kadrolarla teçhiz edilmesidir. CHP olarak bunu gerçekleştirmeye hazırız. Gelir gelmez ilk işimiz, Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığına sahip çıkacak, liyakatli, güvenilir, saygın, itibarlı bir Başkanı, atamak olacaktır. Ardından, Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sistemle, kuvvetler ayrılığını güçlendireceğiz. Can ve mal güvenliğini, kişi hak ve hürriyetlerini güvence altına alacağız. Hukukun üstünlüğünü sağlayacağız. Böylece hem ekonomide öngörülebilirliği artıracağız. Hem de ülkede huzuru sağlayacağız. Yolsuzlukla Mücadelenin yasal altyapısını güçlendireceğiz. Kamu İhale Yasasını, uluslararası kabul görmüş normlara, uygun hale getireceğiz. Kamu yatırımlarında etkinliği sağlayacağız. Kara parayla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sistematik vergi affı uygulamalarına son vereceğiz. Herkesin vergisini rahat rahat ödeyeceği, ekonomik ortamı sağlayacağız” dedi. 

AjansBizim