Kazdağları’nda Cengiz Holding’in altın madeni projesine karşı eylem

Cengiz Holding tarafından Kazdağları’nda altın arama çalışmaları sırasında yaratılan doğa tahribatını durdurmak üzere Kazdağları köylülerince eylem yapıldı. Köylüler ve doğa savunucuları, Halilağa Altın ve Bakır Madeni Projesi’nin 3.5 milyon ağacın kesilmesine neden olacağını belirttiler. 

Projenin iptali için açılan davada, bugün yapılan bilirkişi keşfi öncesinde Hacıbekirler köyünde biraraya gelen köylüler, altın madeni açılmasına karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söylediler. “Kazdağları’ndan defol Cengiz”, “Cengiz Holding, Kazdağları’nı terk et” yazılı parkart taşıyan köylüler ve doğa savunucuları, Kazdağları’nın madenlerle zehirlenmesine izin vermeyeceklerini ifade ettiler. 

Kazdağları Kardeşliği’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda çevre köylerden birinde yaşayan bir kadın, “Bir kişi zengin olacak diye bütün köy halkının mağdur edilemeyeceğini belirterek, “Bizim havamıza suyumuza dokunmasınlar, benim hayvanlarım altın yemez, ot ister, mera ister. Yapmasınlar bize bunu. Bizi bir konuştursunlar, dinlesinler. Onlar konuştu biz hiç konuşmadık. Bizi dinlesinler. Bizi hiç dinlemiyorlar, kendilerini dinliyorlar” ifadelerini kullandı.

Eylemde konuşan Avukat Burcu Özaydın da projenin üç köyün su kaynaklarının maden projesi alanında bulunduğunu, dolayısıyla bu köylerin yaşanmaz hale geleceğini belirtti. 

Tarım ve hayvancılıkla geçinen köylerde bu faaliyetlerin yürütülmesinin mümkün olmayacağını ifade eden Özaydın, şunları kaydetti:

“Temel içme suyu kaynakları maden alanında kalıyor. ÇED raporunda da ‘evet bu köylerin su kaynakları maden alanında ama biz köylere başka yerden su getireceğiz’ deniliyor.  Nereden su getirecekler hiç belli değil. Zaten bu madenin kurulması durumunda yer altı sularına ciddi oranda ağır metaller kimyasallar, zehirler karışacak.  Madenleri ayrıştırmak için siyanür havuzları, yüzlerce metre derine inen cehennem çukurları açılıyor. Yeraltına sularına doğrudan ağır zehirler karışıyor. Sadece bu üç köy değil bütün Ezine ovası, Bayramiç ovacı yeraltına karışan kimyasallardan dolayı zehirlenecek. Ne içme ne kullanma suyu kalacak,  üç köy haritadan silinecek. Köylüler, başından beri bu projeye itiraz ettiklerini istemediklerini belirtiyorlar. Bütün Bayramiç halkı, Çanakkale halkı her yerde ifade etmesine rağmen ısrarla bu proje yapılmak isteniyor. Sadece 15 yıl buradan altın ve bakır madeni çıkarabilmek için bütün bu ovayı dağı, yüzlerce dönem araziyi, binlerce hektarlık alanı yok edecekler.”

AjansBizim