ADD Şube Başkanı’na ”Deniz Gezmiş” davası

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şubesi Başkanı Işık Özkefeli,  Deniz Gezmiş’in ölüm  yıldönümünde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle,  2 Aralık’ta, Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Işık Özkefeli, 6 Mayıs’ta idam edilen Deniz Gezmiş’in ölüm yıldönümünde sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunmuş ve ”6 Mayıs 1972’de katledişlerinin 49. yılında saygı ile anıyoruz” demişti.  

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, 24 Mayıs’ta, bu paylaşımları nedeniyle Özkefeli hakkında  ”terör örgütü  propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Özkefeli de bu soruşturma kapsamında, Samsun Emniyet  Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde ifade verdi. ”Terör örgütü propagandası yapmak’” suçlamasını kabul etmeyen ve ”hiçbir Atatürkçünün bu suçu işlemeyeceğini” ifade eden Özkefeli, paylaşımlarının anayasada belirtilen düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kanaatlerini özgürce açıklamak olduğunu söyledi.  

Işık Özkefeli, ifadesinde ayrıca; bu  paylaşımları her yıl ölüm yıldönümünde binlerce sosyal medya kullanıcısı gibi kendisinin de yaptığını, daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadığını, terörle yakından uzaktan ilgisi olmadığını sadece 49 yıl önce idam edilerek ölen üç genci anmak için paylaştığını belirtti.

Özkefeli hakkında bu soruşturma devam ederken, başka bir soruşturma daha açıldı. İlkinin önüne geçen bu  soruşturma kapsamında 12 Temmuz’da hazırlanan iddianame ile Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi de ceza davasına dönüştü.

Bora Gezmiş de katılacak 

Işık Özkefeli hakkında açılan dava,  2 Aralık 2021 tarihinde, Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Duruşmaya, ADD  Başkanı Özkefeli’ye destek vermek amacıyla, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş de izleyici olarak katılacak. Duruşma öncesinde, ayrıca CHP Samsun İl Başkanlığı da  22 Kasım  saat 12.30’da Samsun Süleymaniye Geçidi’nde bir basın açıklaması düzenleyerek, Işık Özkefeli’ye destek verecek.

AjasnBizim