Açlık sorunu: BM, Elon Musk’a cevap verdi

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın isteği üzerine BM 6 milyar dolarlık bir kaynakla dünyada açlık sorununun nasıl çözülebileceğini gösteren bir plan hazırladı.

Elon Musk, BM’ye meydan okumuş ve 6 milyar dolarda açlık sorununun nasıl çözülebileceğini göstermesini istemişti. Birleşmiş Milletler, bir planla kendisine cevap verdi.

BM’ye bağlı bir kuruluş olan Dünya Gıda Programı, 6,6 milyar dolarlık harcamayla 43 ülkede 42 milyon insanın açlıktan ölmesinin nasıl engelleyeceğini açıkladı.

Dünya Gıda Programı Başkanı David Beasley, teklifini Twitter üzerinden Musk’a duyurdu. Baisley, attığı Twitter mesajında, “Bu açlık krizi acildir, benzersizdir ve önlenebilir. @elonmusk, açık ve net bir plan istediniz. İşte burada!” dedi. Baisley, “ciddî biçimde hayat kurtarmak isteyen sizinle ya da başka herhangi biriyle görüşmeye hazırız” diye ekledi.

Elon Musk, geçen ay, 6 milyar dolarla dünyada açlık sorununun nasıl giderilebileceğini Dünya Gıda Programından açıklamasını istemişti. Musk, BM’nin paranın nasıl harcanacağını tam olarak gösterebilirse, “Tesla hisselerini hemen satacağını” söylemişti.

Elon Musk’ın bu meydan okuması, David Baisley’in CNN’e yaptığı bir açıklamaya verdiği cevaptı.

Baisley, CNN’e açıklamasında, Elon Musk ve Jeff Bezos gibi milyarderleri, açlık tehdidi altında bulunan insanları kurtarmak için büyük servetleri hesaba katıldığınızda küçük bir miktar olan 6 milyar doları vermeye çağırmıştı.

Baisley’in bu değerlendirmelerine kızmış görünen Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Eğer BM burada 6 milyar dolarla açlığı nasıl önleyeceğini söylerse ben hemen Tesla’nın hisselerin satacağım ve bunu yapacağım. İnsanların paraların nasıl harcandığını açıkça görmesi için net bir açıklamaya ihtiyaç var” demişti.

CNN’deki röportajın sözlerini tam olarak yansıtmadığını belirten Baisley, “Altı milyar dolar dünyadaki açlık sorununa son vermeyecek ama jeopolitik istikrarsızlığı ve kitle halinde göçü önleyerek açlık sınırında olan 42 milyon insanı kurtaracak. Sizin yardımınızla umut ve istikrar getirebiliriz ve geleceği değiştirebiliriz” demişti.

Dünya Gıda Programının “Milyarderlere Benzersiz Bir Çağrı” başlıklı teklifi, dünyanın en zengin insanları tarafından bağışlanan milyarların açlığı önlemek için nasıl harcanacağını anlatıyor

AjansBizim