Düzce’de 5,2’lik depremin ardından 12 artçı deprem meydana geldi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından ölçülen verilere göre, Düzce’de 5,2 şiddetindeki depremin ardından 12 ayrı artçı deprem meydana geldi.

AFAD verilerine göre, saat 15.40’da ki 5.0 şiddetindeki depremin yanı sıra, Gölyaka, Çilimli, Islahiye, Köprübaşı Ömerefendi, Döngelli köyleri merkez üssü olan 1.6, 1.5, 4.3, 1.6, 1.4, 1.1, 3.9, 1.7, 1.1, 1.3, 1.1 ve 1.0 şiddetinde 12 ayrı artçı sarsıntı gerçekleşti.

2 KİŞİ YARALANMIŞTI

Dün (17 Kasım) saat 15.40 sularında merkez üssü Düzce olan ve İstanbul’dan da hissedilen 5.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. AFAD’ın yaptığı açıklamaya göre kentte saat 21.35’te 11.21 km derinliğinde bir deprem daha meydana geldi.

Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, Düzce’de meydana gelen depremde hastanelere başvuran 2 kişi olduğunu bildirmişti.

Depremin ardından hastaneye başvuranlara ilişkin bilgi veren Yılmaz, “Şu ana kadar hastanelerimize başvuran 2 kişi var; biri panik halinde koşarken düşmüş yaralanmış. Bir de panikle yüksekten atladığını değerlendirdiğimiz vatandaşımız var. İkisinin de durumu iyi” ifadelerini kullanmıştı.

UZMANLAR ‘BÜYÜK BİR DEPREM BEKLEMİYORUZ’ DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU

Düzce’de meydana gelen 5,2’lik depreme ilişkin uzmanlar değerlendirmelerde bulunmuş,. Prof. Dr. Haluk Selim, “Eğer 6 ile 8 saat arasında artçıları olmazsa bir başka depremin habercisi olabilir” derken, Prof. Dr. Şükrü Ersoy ise, “Bu bölgede büyük deprem beklemiyoruz. Bundan sonra büyük bir deprem olacağını söylemek de bilimsek olarak doğru olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

BirGün