Kış öncesi baca temizliği uyarısı

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, Başkent’te soba kullanımının artmasıyla birlikte bina ve konut yangınları başta olmak üzere karbonmonoksit zehirlenmeleri ve baca tutuşmalarının önüne geçmek için yılda en az bir kez baca temizliği yaptırılması tavsiyesinde bulundu.

Ankara İtfaiyesi, konutlarda yılda en az bir kez, sanayi ve işyerlerinde de en az iki kez baca temizliği yapılmasını öneriyor. 

Kurumlu, Başkentlilerden baca temizliğini ciddiye almalarını isteyerek, şunları söyledi:

“Ankara İtfaiyesi’nin hizmetleri arasında baca temizliği de bulunmakta. Kış ayları yaklaşınca özellikle karbonmonoksit zehirlenmeleri de çoğalmaktadır. Biz de vatandaşlarımıza bacalarını temizletmeleri konusunda hem kendi hem de büyükşehir belediyesinin web sayfasında önerilerde bulunuyoruz. Baca temizliklerini cüzi bir miktar karşılığında yapıyoruz. İbadethaneler, devlet okulları, yardıma muhtaç vatandaşlar ile engelli birey olduklarını belgeleyen vatandaşların baca temizliklerini ise ücretsiz gerçekleştiriyoruz. Vatandaşları baca temizliği konusunda daha dikkatli ve duyarlı olmaya davet ediyoruz. Kış mevsiminde ayrıca meteorolojik veriler dahilinde uyarılarda bulunuyoruz. Kuvvetli lodos olduğu vakit baca zehirlemelerinden dolayı daha doğrusu karbonmonoksit zehirlenmelerinden dolayı ölümlü vakalar çoğalmaktadır. Vatandaşlarımız yılda bir defa bacalarını temizletirse trajedilerle karşılamamış oluruz.”

Ankara İtfaiyesi’nin 2021 yılı için uygulayacağı baca temizliği ücret tarifesi ise şöyle:

-Soba-kombi bacası: 50 TL

-Kazan bacası tekli: 100 TL

-Kazan bacası çiftli: 200 TL

-Sanayi ve lokanta bacası: 250 TL

-Şömine ve barbekü bacası: 100 TL

AjansBizim