CHP’li Kaya: YÖK’ü kaldıracağız

Mersin’de, CHP’nin bölgesel eğitim çalıştayında konuşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, üniversite özerkliğine vurgu yaparak, “YÖK’ü üniversitelerin tepesinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırdın” diyerek Erdoğan’a yüklendi.

CHP, “İktidar İçin Eğitim Toplantıları’nın” üçüncüsünü Mersin’de düzenledi.

Toplantıda konuşan CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Çalışmalarımızı, Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Lale Karabıyık başkanlığında, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri olarak başlattık.

Bu çalışmayı 7 bölgemizde 81 ilimizin katılımıyla 21 Kasım’da Ankara’da yapacağımız son toplantıyla bitireceğiz” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği, Sakarya Meydan Savaşı hazırlıklarının yapıldığı bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk’ün; 15 Temmuz 1921’de Ankara’da Maarif Kongresini topladığını hatırlatan Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 7 yıldır Milli Eğitim Şurası’nı keyfi olarak toplamadığını belirtti.

Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1-3 Aralık tarihleri arasında toplayacağı şura ile ilgili, hazırlıkların bir yıl önceden başlaması ve herkesin sözünü söyleyebilmesi için en az bir hafta sürmesi gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in daha yemin etmeden Talim Terbiye Kurulu Başkanı ve üyelerini değiştirmesini de eleştiren Kaya, şunları söyledi:

“Çoğu kişi Talim Terbiye Kurulu’nun ne iş yaptığını bilmez. Talim Terbiye Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığının omurgasını oluşturur. Ders kitaplarının içeriğini ve öğretim materyallerini hazırlar; eğitim politikalarını belirler, öğretim programlarını oluşturur ve şuranın sekretaryasını yapar.”

Kaya, Latin harflerine karşı sözleri ile gündeme gelen Mustafa Gündüz’ün Talim Terbiye Kurulu üyeliğine getirilmesini eleştirerek, “AKP iktidara gelince ne demişti? ‘12 Eylül yasalarıyla hesaplaşacağız. YÖK’ü kaldıracağız.’ Sen YÖK’ün ürünüsün, sen 12 Eylül faşist darbesinin ürünü bir siyasal partisisin. Senin ne 12 Eylül yaslarıyla hesaplaşmaya yüreğin var, ne de YÖK’ü kaldırma diye bir derdin var” dedi.

Kaya, “Belediyelere atadığın kayyumlar yetmedi, Türkiye’nin gözbebeği Boğaziçi Üniversitesi’ne de kayyum atadın. YÖK’ü üniversitelerin tepesinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırdın. Biz YÖK’ü de kaldıracağız, 12 Eylül’ün faşist yasalarının tümünü de kaldıracağız. Bu ülkeyi özgür demokratik bir ülke haline getireceğiz. Bu, Cumhuriyet Halk Partisinde görev yapanlarının boynunun borcudur” diye konuştu.