Başkent’te ulaşımda yeni dönem: Elektrikli bisiklet kiralama sistemi başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) EGO Genel Müdürlüğü, Başkent’te çevreci ve sürdürülebilir ulaşım projeleri kapsamında yeni bir uygulamayı daha hayata geçiriyor. Başkent ulaşımında elektrikli bisiklet kiralama sistemi yakında başlayacak.

Mikro mobilite araçları olarak nitelendirilen “bisiklet, scooter ve elektrikli bisikletlerin” kullanımının artırılması amacıyla, elektrikli bisikletlerin ve şarj istasyonlarının kurulmasının planlandığı “EIT Urban Mobılıty“ projesinde sona yaklaşıldı.

ABB’den yapılan açıklamada, karbon salınımını ve motorlu taşıt kullanımını azaltacak projede ilk etapta Ankara’nın farklı noktalarına 60 bisikletlik şarj istasyonu, test için ise 25 adet elektrikli bisiklet konulacak.

Başkent’te bisiklet ve scooter gibi mikro mobilite araçlarının kullanım verilerinin temin edilerek, mikro mobilite araçlarının ve yollarının optimize edilmesi, şarj istasyonlarının kapasitesinin ve konumlarının belirlenmesi planlanırken, kentte bisiklet hareketliliğinin artırılması ve yeni bisiklet yolu güzergahlarının tamamlanması için de çalışmalar sürdürülüyor.

Nisan’da başlandı, 9 ayda tamamlanacak
EGO Genel Müdürlüğü, bütçesi yaklaşık 170 bin Avro olan projeyi, konsorsiyum ortakları arasında yer alan Sabancı Üniversitesi ve Duckt Şirketi ile birlikte yürütüyor.

Nisan ayında başlayan projenin 9 ayda tamamlanması hedeflenirken, sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla proje tanıtım etkinliği ile mikro mobilite araçlar kısa süre içinde Başkentlilerle buluşturulacak.

“Son kilometre çözümü” olarak adlandırılan elektrikli mobilite araçlarının, var olan toplu taşıma sistemleri ile entegre edilmesini sağlayacak ana hedef kapsamında teknolojik altyapının geliştirilmesi için çalışan EGO, temin edilecek 25 adet elektrikli bisiklet dışında ‘SMART Ankara Projesi’ kapsamında işletilecek 400 adet elektrikli bisikletin entegresini de gerçekleştirecek.

AjansBizim